پارک فناوری صنعت آب و فاضلاب

تازه‌های ویژن

امروزه ابعاد و پیامدهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، زیست‎محیطی حوزه آب و فاضلاب، یکی از مهم‌ترین مسایل روز کشورهای جهان است. بررسی‌ها نشان داده است مهم‎ترین جنبه‎ای که به طور جدی مورد توجه مدیران و سیاست‌گذاران این بخش واقع شده است، حوزه فناوری و لزوم تقویت توانمندی‎های فناورانه است. اهمیت این امر زمانی برجسته می‎گردد که بدانیم طبق پیش‎بینی‎های انجام شده، صنعت آب یکی از بزرگ‌ترین بازارهای کسب و کار جهان در سال‎های آتی خواهد بود. در ایران نیز با توجه به شرایط اقلیمی و وضعیت خطیر منابع آب که ابعاد مربوط به آن برای عموم کارشناسان آشکار است، بدون وجود فناوری‎ها و نوآوری‎های لازم، غلبه بر چالش‎های پیش رو در سال‎های آتی، ناممکن خواهد بود. در این راستا با توجه به اهمیت و نقش مناطق نوآوری مختص بخش آب و فاضلاب در ایجاد، تطبیق و گسترش فناوری‎های این حوزه، تصمیم‎سازی لازم جهت ایجاد یک پارک فناوری آب و فاضلاب انجام شده است.

به این منظور شرکت فاضلاب تهران از سوی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به متولی تاسیس و راه اندازی این پارک تعیین شده است. شرکت توسعه پردازان ویژن به واسطه شهرک علمی و تحقیقاتی  اصفهان به عنوان مشاور این طرح برگزیده شده است. در این طرح سایتی مجاور تصفیه‎خانه جنوب تهران به مساحت 10 هکتار به عنوان اولین گام توسعه‎ای در این حوزه، مطرح می‎باشد. طبق برآوردهای صورت گرفته، قابلیت استقرار بیش از 100 شرکت و واحد فناور در این پارک برای افق ده ساله وجود دارد.

این پارک از نظر ابعاد و آثار منطقه‎ای نیز حایز اهمیت  ویژه‎ای خواهد بود، به طوری که این پتانسیل را داراست تا به عنوان یک مرکز تست، پایلوت و قطب توسعه فناوری حوزه آب و فاضلاب در منطقه غرب و جنوب غرب آسیا مطرح شده و در زمینه توسعه و صادرات خدمات مهندسی و فناوری فعال شود. در حال حاضر طراحی اولیه این پارک انجام شده و کارفرما در حال طی مراحل اخذ  مجوز از وزارت علم، تحقیقات  فناورری است، که شرکت توسعه پردازان نادین ویژن در این مرحله نیز به عنوان مشاور در کنار کارفرما حضور دارد.

نام پروژه

طراحی مفهومی پارک فناوری صنعت آب و فاضلاب

سال انجام پروژه

1396-97

سازمان(های) همکار

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

شرکت فاضلاب تهران

مطالب مرتبط

Comments are closed.